Праграма свята «Ракуцёўскае лета»

Галоўная сцэна (16:00 – 20:00)

• урачыстае адкрыццё;
  • узнагароджванне пераможцаў творчага конкурсу “Ах словы, чароўныя словы…”, удзельнікаў мастацкага пленэру Маладзечанскай школы мастацтваў;
  • святочны канцэрт (выступленні беларускіх паэтаў і музычных калектываў Мінска і Маладзечыншчыны: Міхась Пазнякоў, Навум Гальпяровіч, Віктар Шніп, Таццяна Атрошчанка, Алена Басікірская, Кацярына Роўда, Валянціна Драбышэўская, Тамара Бярэзіна, Кастусь Цыбульскі, Рагнед Малахоўскі, Аксана Мітрошчанка, Леанід Крыванос, а таксама народна-фальклорны ансамбль “Маркаўчанка”, ансамбль народнай музыкі “Сакавінка”, салісты Красненскага СДК , ансамбль народной песні “Забудова”, фолк-бэнд “Неруш”, народны вокальны ансамбль “Беразіначка”.

Музейны падворак (16:00 – 20:00)

Дамок арандатара:

• аглядная экскурсія па фальварку – 18:30.

Дом гаспадара:

• майстар-клас “Лялька-мотанка”, “Медаль. Максім Багдановіч”, выраб закладкі “Паміж кніжных старонак”;
  • квэст “Старая Беларусь”;
  • беларускія настольныя гульні з Наталляй Галко;
  • краязнаўчая гульня “Азбука гарадоў”;
  • бяспройгрышная гулянка-разыгранка;
  • знаёмства з “Вянком” Максіма Багдановіча – 16:30;
  • “Любіць зямлю, людзей і слова: гісторыя сям’і Тышыньскіх на Маладзечаншчыне” – 17:30;
  • жартаўлівае моўнае спаборніцтва “Шуфлядка” – 18:30.

Стэнд газеты “Звязда”:

• падарожжа ў казачны свет з Кацярынай Хадасевіч-Лісавой;
  • аўтограф-сесія творцаў Саюза пісьменнікаў Беларусі – 19:00;
  • продаж кніг беларускіх пісьменнікаў.

Цэнтралізаваная клубная сістэма Маладзечанскага раёна:

• літаратурная пляцоўка “Ізноў пабачыў я сялібы” (фотазона, выстаўка-партрэт “І зорка ўсё гарыць” віктарына “Літаратурная карта Маладзечаншчыны”);
  • “Мушка-зелянушка і Камарык – насаты тварык” – гульнявая пляцоўка, майстар-класы, казачная тантамарэска і поле цудаў “Адкрываем для сябе Беларусь”, настолкі.
  • Маладзечанскі раённы цэнтр рамёстваў:
  • выстаўка клуба майстроў народнай творчасці “Вытокі”;
  • майстар-клас па выцінанцы і вышыўцы.

Дзіцячы цэнтр культуры “Расток”:

• майстар-клас па вырабе выцінанкі;
  • народныя гульні “На падворку”;
  • “Дрэва жаданняў”.

Уваход вольны! Шчыра запрашаем!

Даведкі: + 375 17 363 07 61, + 375 17 355 22 95.